Община Панагюрище подготвя специална програма, посветена на 75-ата година от откриването на тракийското златно съкровище край средногорския град.
В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“. Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала. Това е причината да продължавам да пея и да съм на сцената и днес.
Това казва световната оперна прима Анджела Георгиу, броени часове преди оперната гала, заедно с Националния филхармоничен оркестър и диригента Найден Тодоров. Събитието е на 10 ноември в зала „България“.
„Предпочитам качеството пред количеството и винаги съвсем съзнателно съм се старала да оставя силна следа във всяка една от моите роли. Аз съм много отговорен артист и съм наясно, че моите изпълнения ще останат като препратки към следващите поколения певци и към публиката“, казва сопраното.
Анджела Георгиу разказва и за незабравимите си срещи с български колеги:
Минчо Тодоров посвещава дебютната си самостоятелна изложба „Седем стъпки“ на 95-ата годишнина от рождението на Йордан Радичков.
Експозицията ще бъде открита на 22 октомври и ще продължи до 10 ноември в галерия „Нюанс“, съобщават организаторите.
Изложбата представлява амалгама между авторски пластики и рисунки и избрани цитати от произведения на писателя, отбелязват от екипа.
„Целта на изложбата е да се обърне внимание на четенето и как то да бъде стимулирано. Много често през годините съм откривал връзки между това, което правя и текстовете на Радичков, което доведе по естествен път до произведенията представени в тази изложба“, казват организаторите на експозицията.
По думите им важен акцент, също така, е и показването на цялостния процес на работа. Зрителите ще могат да видят подготвителни рисунки, макети в мащаб и
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“, съобщиха от общинската администрация.
Събитията са част от културния календар на общината, а мястото е Художествената галерия в града, която беше възстановена по проект „Култура във вечността“ – съвместна разработка на Община Елена и Община Меджидия от Румъния, финансиран по програма за трансгранично сътрудничество „Interreg V-A Румъния - България 2014-2020".
Румънските художници от Меджидия, които за пета година идват в Елена на пленера по изобразително изкуство, представиха своите творби.
В пространството пред Художествената галерия бе подредена тематична изложба на произведенията от всички пленери през годините, чиято цел е да осигурят трайна устойчивост на резултатите от проекта, като насърчат културата чрез изкуството и пренасянето за бъдещите поколения.
Клип на поп мегазвездата Лейди Гага, заснет в Лувъра в началото на септември, от днес е онлайн, за да отбележи предстоящото излизане на екран на филма "Жокера: Лудост за двама" с нейно участие, и на изложба в музея, посветена на "фигурите на лудостта", предаде АФП.
Оригиналното видео, публикувано в акаунтите в Инстаграм и ТикТок на Лувъра и на изпълнителката, показва Лейди Гага с къса червена перука, черен чорапогащник и маратонки, да се разхожда из залите на най-големия музей в света, изпълнявайки песен, композирана за случая.
Разхождайки се, певицата, която вече остави следа в Париж с изпълнението си на церемонията по откриването на Олимпийските игри това лято и която в петък издаде Harlequin - албум, свързан със следващия й филм, в крайна сметка се озовава лице в лице с Мона Лиза.
След като се вглежда внимателно в прочутата творба на Леонардо да Винчи, тя ри
Строшена китара на Тейлър Суифт е намерила нов дом, след като някой е купил в eBay придобилия огромна популярност инструмент, съобщава Ти Ем Зи.
Според сайта за електронна търговия във вторник вечерта неизвестно засега лице е придобило китарата, която беше включена във вирусен видеоклип в края на септември - срещу тлъстата сума от 6550 долара.
През септември Гари Естес, жител на Тексас, похарчи 4 000 долара на благотворителен търг за китара, рекламирана като носеща подписа на Тейлър Суифт. След като се сдоби с китарата на търга, Гари взе чук и я строши пред камера.
Видеото с чука скоро стана супер популярно в социалните мрежи. По-късно Гари заяви, че не е имал никакви лоши намерения с това си действие, а просто се е шегувал.
Гари явно не се е чувствал твърде привързан към строшената китара на стойност 4 000 долара. В eBay е отбелязано, че мъжът я е дари
Честванията ще се проведат от 2 до 8 декември под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, съобщи кметът на Община Панагюрище Желязко Гагов.
Той отбеляза, че подобно честване се организира за първи път, а идеята е тържествата да придобият национален мащаб.
Обединяваме усилията на няколко културни института - местни, национални и международни, общината и местния бизнес. В началото на декември Панагюрище ще стане средище на тракологията, на знанието за траките - бит, обреди, въоръжение и бойни изкуства, начини за обработка на златото, посочи Гагов.
Програмата започва с Дионисиеви празници - фестивал на виното и изложение на вина. Кметът отбеляза, че в Панагюрския край има „прекрасни винопроизводители, а повечето от марките носят тракийски имена“.
Акцент ще бъде тридневна научна конференция, на която са поканени за участие представители на Националния музей на Египет, учени от Великобритания и други държави.
Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“.
Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.
По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница.
„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя.
Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години
Срещите на артистите с хората създават отношението към изкуството и това е най-ценното на фестивала „Есенни театрални срещи в Русе“. Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров, който откри форума в крайдунавския град.
„Днес имаме първо издание на един нов фестивал, доказващ за пореден път, че Русе е културната столица на България. Убеден съм, че този фестивал ще се превърне в част от културния живот на Русе“, допълни Тодоров.
Театралният маратон започна с постановката на Русенския театър „Странна случка с куче през нощта“, която се игра пред пълна зала на Голямата сцена на Доходното здание.
Начало на събитията дадоха главният организатор от сдружение „Кауза Пещера“ Катя Костова, директорът на Драматичен театър „Сава Огнянов“ Боян Иванов, кметът на Община Русе Пенчо Милков и министърът на
Изложба с творби на Илия Петров ще бъде представена в столичната галерия „Арте“. Експозицията, включваща рисунки и графики, е озаглавена „Лицата на войната“.
Тя може да бъде разгледана от 18 до 30 ноември, информират организаторите.
Събитието се прави от екипа на галерия „Арте“ и колекция Радеви, уточняват още те.
По думите на проф. Чавдар Попов графичното творчество на Илия Петров е не по-малко значимо от неговия принос в сферата на живописта.
„Един от всепризнатите у нас майстори на рисунката, художник с ясно профилиран и последователно отстояван пластически мироглед, основан на овладяването и на развитието на класическото художествено наследство, той е оставил значителна продукция от творби и в областта на графиката и на илюстрацията, съдържащи в себе си впечатляващо богатство от конкретни проявления &n
Темата на изложбата Fake Photo Exhibition е вдъхновението. И по-скоро липсата на вдъхновение. Това каза Елена Филипчева, която в четвъртък представи експозицията си в столичната галерия One.
„В изложбата на Елена Филипчева, която още в заглавието си задава свободата на интерпретацията като основно правило – Fake Photo Еxhibition, 22 фотографии в странна на пръв поглед комуникация с материи, рамки и обекти разказват за едно пътешествие в Тайланд, Камбоджа и Сингапур, с чувство за недостатъчност от докосване и емоция намерили своята добавъчна стойност от Париж. И така, както само изкуството може да събере в хармония необяснимото, и фотографиите на Елена Филипчева излизат извън ограниченията на традиционното възприемане на фотографията и добавят смело неочаквани провокации“, разказват организаторите на изложбата.
Всичко започнало с пътуване до Тайл
Година след турнето на белгийска земя, Opera D`amore гостува за втори път в Антверпен и Гент (Белгия).
Оперният спектакъл, изпъстрен с прочути арии, дуети и увертюри, подобри собствените си рекорди – близо 3000 зрители за два дни, дълги нестихващи аплодисменти и молба от публиката за нови и нови дати и турнета, разказва Живко Ботев, мениджър на продукцията.
По думите му Еделина Кънева, Илина Михайлова, Ирене Молинари, Доменико Менини, Рейналдо Дроз, Росен Ненчев, Денис Бояджиев, Теодор Петков, Мария Анастасова, Андрея Мирчев и Аида Пипоян са накарали същата публика да плаче, да ръкопляска френетично и да вика „Още, още!" дълго след последните акорди дирижирани от маестро Димитър Косев.
Разказвачът на тази класическа приказка е бли отново британския чаровник
За годишнината се изготвя и документален филм. В него са включени автентични кадри, записи на откривателите и на тогавашния кмет, който разказва как е организирано транспортирането на находката до Пловдив, добави още Желязко Гагов.
Общината ще обяви и национален детски конкурс, посветен на темата. Той ще бъде в няколко раздела - есе, изобразително изкуство, дигитални послания и видео филми.
Част от атрактивните елементи в програмата ще бъде представяне на старинните тракийски обреди, въоръжението и бойните изкуства.
Кулминацията ще е на 8 декември с факелно Орфеево шествие, което ще бъде последвано от концерт, който ще представи „съвременното Панагюрско златно съкровище, а именно - децата“, каза кметът на Община Панагюрище.
Панагюрското златно съкровище е открито на 8 декември 1949 година от тримата братя Дейкови. То съдържа девет съда с общо тегло малко над 6 килограма.
До десети септември оригиналът на ювелирната находка е изложен за посетители в специално изработената зала трезор в Историческия музей в средногорския град.